Njihuni me historinë e suksesit të fermerit Tomorr Fisheku
Takojmë Tomorrin, nën hijen e një ulliri para shtepisë në buzë të rrugës kryesore e cila të çon në qytetin e Beratit. Ai sapo po kthehet nga tregu i shumicës, “I kam shitur të gjitha”, shprehet ai krenar. Kamioni me të cilin transporton duket i ri dhe në gjendje të mirë. “Tani e kam blerë, me mbështejen e FED invest dhe disa kursime që kisha mënjanë. Më ka lehtësuar tejmase punën, sepse më parë kisha një makinë të vjetër e cila kërkonte shumë mirëmbajtje dhe nuk kishte kapacitet. Tani mund të transportoj dy deri në trefishin e ngarkesës.”

Fermeri Tomorr Fisheku

"Para 10 vitesh, kisha vetëm 1 dynym serrë djellore. Tani që flas kam rreth 5 dynym, por mendoj në të ardhmën ta zgjeroj  prapë sipërfaqen, ndoshta me ndihmen e FED-it, sepse tregu ka shumë kërkesë. Kjo është sfida ime e ardhshme shtimi i serrave, gjetja e një tregu më të madh dhe sigurisht një çmimi më të mirë." 

“Ne jetojmë prej vitesh në fshatin Polizhan, Berat dhe tani jemi tre gjenerata që jemi vendosur në këtë zonë. Kemi një biznes familjar si shumica e fermerëve. Poshnja është një zonë që njihet për prodhimin e specit prandaj jemi fokusuar tek ky produkt, por ka edhe avantazhe të tjera: Speci ka një sezonalitet më të gjatë dhe mund ta vjelim dy herë për sezon.”

Si të gjitha fermat familjare produktet e kultivuara janë të ndryshme. Tani në këtë fermë mund të gjejmë pjepër të varietetit kotollup dhe shalqi të cilët janë frutat më të kerkuara në korrik dhe gusht. Madje shikojmë në buzë të rrugës disa tezga ku tregtohet shalqiri dhe pjepri. Ata pohojnë se këto produkte janë bio dhe disa herë janë të huajt që ndalojnë për te blerë, janë kureshtarë, e dinë që është bio dhe pa hile.

"Afërsisht kemi 4000 m² serra dhe rreth 3000 m² ullishite të cilat janë karakteristike të zonës, theksojmë së Berati është i njohur për prodhimin e vajit të ullirit. ‘’Tani jemi stabilizuar dhe fokusoheni vetëm tek prodhimi në serrë, të cilin tashmë jemi të lidhur me tregtar të mëdhenj dhe e dergojmë direkt për eksport."

Spec serre për eksport
Vëllerërit Fisheku

"Në këtë sezon nuk pushon zilja e celularit, sepse kjo periudhë ka shume kërkesë. Në jemi dy vëllezër dhe i kemi ndarë tokat, por punojmë bashkë për të ulur kostot për transportin, fidanët dhe pesticidet."

"Oficeri i kredisë më ndihmoi të shikoja më mirë situatën financiare. Ta hidhja në letër, të mbaja shënime mbi shitjet dhe shpenzimet në mënyrë të rregullt, që të përballoja edhe situatat e vështira për asrye të ndryshmë familjare, tregu apo fatkeqësi natyrore", shprehet Tomorri. Lini një koment


Komente të mëparshme
Superb blog you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics talked about in this article? I'd really love to be a part of group where I can get responses from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Appreciate it! barcelona drakt

-Cecilia

Your method of explaining the whole thing in this paragraph is really fastidious, all be able to easily understand it, Thanks a lot. maglia juventus

-Mac

Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are good in favor of new viewers. chelsea trøje

-Tory

Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I've truly enjoyed browsing your weblog posts. In any case I'll be subscribing in your rss feed and I hope you write again very soon! Arsenal pelipaita

-Kian

Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content! Camiseta AC Milan

-Fausto

Hey are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! fussball trikots kaufen

-Reda

Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don't understand the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!! Manchester City tröja

-Virgil

Stunning quest there. What occurred after? Good luck! Argentina Drakt

-Clement

Thanks for sharing your thoughts about voetbalshirts sale. Regards Real Madrid Shirt

-Edna

I simply could not depart your site prior to suggesting that I actually loved the usual info an individual provide for your visitors? Is going to be again frequently to investigate cross-check new posts Napoli Fotbollströjor Barn

-Cynthia

I think this is among the such a lot vital information for me. And i'm happy reading your article. But should observation on some general issues, The site taste is great, the articles is really great : D. Good process, cheers PSG drakt 2021

-Linnie

Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same results. Island landslagsdrakt

-Hilton

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. cheers maglie calcio Lazio 2021

-Franchesca

Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it ;) I will return once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people. PSG nya trøje

-Kathie

Hi my friend! I wish to say that this post is amazing, great written and include almost all vital infos. I'd like to look more posts like this . Chelsea fodboldtrøjer

-Alannah

Greetings from Ohio! I'm bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site! Maglie napoli

-Bennett

I think this is one of the most vital info for me. And i'm glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers liverpool fotbollströjor

-Robyn

Thanks , I've just been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I've found out till now. However, what in regards to the bottom line? Are you positive in regards to the source? Maglie francia

-Bill

Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work. Maillot Tottenham Hotspur

-Tessa

I blog quite often and I genuinely thank you for your content. This great article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too. Inter Milan Paita

-Lauren

Spot on with this write-up, I seriously think this amazing site needs far more attention. I'll probably be back again to see more, thanks for the info! Camiseta Bayern Munchen

-Valencia

Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the amazing work. Fodboldtrøjer Tilbud

-Davis

I'm curious to find out what blog platform you have been utilizing? I'm having some small security problems with my latest blog and I'd like to find something more safe. Do you have any solutions? real madrid fotbollströjor

-Emelia

Nice response in return of this query with real arguments and explaining all on the topic of that. PSG Trikot

-Dyan

Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates. billige fotballdrakter

-Effie

Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thank you so much! Maglie ac milan

-Francis

I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks! Camiseta Real Sociedad

-Jon

I don't know if it's just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your blog. It appears like some of the written text in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a issue with my web browser because I've had this happen before. Appreciate it PSG Paita

-Dominik

I love what you guys are up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the terrific works guys I've incorporated you guys to my own blogroll. Maillots Foot

-Leonore

This is my first time pay a visit at here and i am in fact happy to read everthing at alone place. billige Real Madrid Trøje

-Tracey

I couldn't refrain from commenting. Exceptionally well written! PSG Trikot

-Mel

Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and fantastic style and design. fotbollströjor

-Tammara

I simply couldn't depart your web site before suggesting that I really loved the standard information an individual provide in your visitors? Is gonna be again ceaselessly to inspect new posts Italia Drakt

-Charlene

Wow, this post is fastidious, my younger sister is analyzing these things, thus I am going to inform her. Roma matchställ

-Crystle

Thanks for sharing your thoughts about billige fotballdrakter. Regards Colombia landslagsdrakt

-Agueda

Hello there! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my apple iphone. I'm trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers! maglie calcio Roma 2021

-Jeffrey

Hey There. I found your blog using msn. That is a very neatly written article. I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return. Norge landslagsdrakt

-Roy

Hello friends, good post and good urging commented at this place, I am truly enjoying by these. England landholdstrøje

-Brigette

I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission. Ajax fodboldtrøjer

-Buddy

WOW just what I was searching for. Came here by searching for maillot de foot maillot de foot enfant

-Lanora

It's awesome designed for me to have a website, which is beneficial in support of my knowledge. thanks admin Barcelona Shirt

-Stephan

Hi there mates, fastidious piece of writing and pleasant arguments commented at this place, I am in fact enjoying by these. koszulki piłkarskie

-Susannah

With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I've either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I'd really appreciate it. Koszulka Napoli

-Manuela

I don't even know how I stopped up here, however I assumed this post was once good. I do not realize who you might be but certainly you're going to a famous blogger when you aren't already. Cheers! maillot de foot

-Charis

It's wonderful that you are getting ideas from this paragraph as well as from our argument made at this time. Camiseta Crystal Palace Tercera

-Rudolf

This piece of writing is in fact a pleasant one it helps new internet viewers, who are wishing for blogging. RB Leipzig Udebanetrøje

-Veronique

Hey! I'm at work browsing your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work! Schalke 04 trikot 3rd

-Malissa

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read? koszulki piłkarskie z nadrukiem

-Refugia

Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I'll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return. Getafe Uit Shirt

-Yvonne


Shpërndaj në rrjetet sociale: